Artykuł przedstawia etapy wykonania koron i mostu na podbudowie metalowej w górnym łuku zębowym przy użyciu techniki CAD/CAM oraz tradycyjnego licowania ceramiką dentystyczną.
Do przedstawienia przypadku zachęciły mnie doskonała preparacja i wycisk – praca doktora, który wiele wymaga od technika, ale jeszcze więcej od siebie, i przemiła pacjentka, która zgodziła się udostępnić fotograficzną dokumentację z przebiegu leczenia protetycznego.
Prezentowany przypadek
U pacjentki, lat 51, zaplanowano prace, które miały obejmować w pierwszym etapie wykonanie koron: 16, 15, 14, 24, 25, 25 oraz mostu: 13, 12, 0, 0, 22, 23. Drugim etapem będzie wykonanie koron i mostów w żuchwie.
Pracę zaczęliśmy od projektu. W tym celu najpierw przeprowadziliśmy z pacjentką wywiad, który pozwolił poznać jej oczekiwania, a następnie analizę modeli, która pomaga zdecydować o możliwościach realizacji tych oczekiwań. W dotychczasowym uzupełnieniu ruchomym rozsunięcie zębów 12, 22 sprawiało, że uzupełnione protezą zęby 11 i 21 były duże, oddzielone nieestetyczną diastemą, nie pasowały do owalu twarzy, a linia środkowa była wyraźnie przesunięta w prawo i wymagała skorygowania.
Pacjentka akceptowała takie rozwiązanie, była przyzwyczajona do wielkości i kształtu dotychczasowych zębów. Jednak planując tak rozległą pracę, należało podjąć próbę poprawy proporcji i dostosować wielkość i kształt zębów do owalu twarzy oraz budowy ciała pacjentki. (...)
Całość artykułu czytaj tutaj.
Autor: lek. dent. Maciej Walkowicz
Artykuł przeczytasz za darmo dzięki opcji "artykułu otwartego", czasopismo zamówisz na www.dlaspecjalistow.pl